Orbis Cannabis Sp. z o.o. w mediach – Newseria Biznes

W dniu 14 lutego 2020 r. w relacji medialnej Newseria Biznes – multimedialnej agencji informacyjnej, pojawił się wywiad z Dariuszem Janem Nowakiem – członkiem Zarządu Orbis Cannabis Sp. z o.o.

W wywiadzie dla Newseria Biznes Dariusz Jan Nowak opowiedział o tym, jak istotny jest rozwój rynku konopnego. Rozwój ten oznacza pozytywny wpływ na ochronę środowiska, możliwość zastąpienia takich produktów, jak np. plastik, produktami konopnymi – czyli naturalną rośliną, której uprawa była prowadzona od zarania dziejów. W wywiadzie wspomniano, iż do dnia dzisiejszego odkryto ok. 50 tys. zastosowań dla konopi włóknistych.

Relacja znajduje się do obejrzenia pod poniższym linkiem:

https://biznes.newseria.pl/news/konopie-wlokniste-maja,p1223914621

Warto przy tym wspomnieć, iż konopie włókniste znajdują zastosowanie w takich branżach, jak:

  1. farmaceutyka,
  2. żywienie i pasze,
  3. włókiennictwo,
  4. papiernictwo,
  5. budownictwo,
  6. bioenergetyka (chociaż w Polsce w tym zakresie brak regulacji i dopuszczalności),
  7. chemia,
  8. kosmetyka,
  9. nasiennictwa.

W wyżej wymienionym zakresie zastosowanie konopi włóknistych dopuszcza m.in. polski ustawodawca (art. 45 ust.3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii). W tym zakresie stopniowo rozwija się również polski rynek konopi.

Z każdym rokiem powierzchnia upraw konopi w Polsce wzrasta. Areał takich upraw – według danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dane upraw deklarowanych do płatności gruntowych dla rolników) w 2017 r. wynosił 1 288,40ha, w 2018 r. to 1 969,66 ha, zaś w 2019 r. to już 3 556,53 ha. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze, że w/w dane nie odzwierciedlają całej powierzchni zajętej pod uprawę konopi włóknistych. Część, bowiem rolników, którzy zajmują się taką uprawą, nie deklaruje jej do przyznania płatności gruntowych.

Z każdym miesiącem pojawiają się przedsiębiorcy chcący inwestować w produkcję np. ekstraktów CBD, półsurowców z przetworzenia konopi (tj. np. produkcję izolatu CBD, destylatu, itp.), kosmetyków z dodatkiem oleju z nasion konopi, produktów spożywczych, tekstylnych czy budowlanych. W Polsce budowane są domy o strukturze wspartej cementem konopnym. Istnieją również przedsiębiorcy badający możliwości, jak najlepszego wykorzystania konopi do produkcji ubrań.

Cała gama zastosowań konopi w życiu codziennym jest znaczna. Zaś fakt, iż konopie są roślinami dobrze wpływającymi na zachowanie zasad ochrony środowiska, potęguje potrzebę docenienia tejże rośliny.